1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota GR86 w wyjątkowej wersji 40th Anniversary Limited. 200 sztuk na cześć legendarnego poprzednika
6 października 2023

40th Anniversary Limited – wyjątkowa wersja Toyoty GR86

Limitowana edycja dostępna tylko na rynku japońskim

W ramach obchodów 40-lecie kultowego modelu AE86 Toyota przygotowała wersję specjalną GR86 – 40th Anniversary Limited. Auto swoim wyglądem nawiązuje do poprzednika, ma jednak ulepszone hamulce i zawieszenie. Powstanie jedynie 200 egzemplarzy jubileuszowej Toyoty GR86, które będą dostępne wyłącznie w Japonii.

 

AE86 to kompaktowy model Toyoty produkowany w latach 1983–1987. Pojazd był napędzany silnikiem o pojemności 1.6 litra o mocy 130 KM. Niska masa własna i napęd na tylną oś sprawiły, że Toyota AE86 stała się obiektem kultu u miłośników driftu. Przez lata auto to stanowiło bazę do budowy wyczynowych samochodów sportowych. 

Toyota GR86, która debiutowała w 2022 roku, kontynuuje najlepsze tradycje swojego sławnego poprzednika. Nadwozie coupé, napęd na tylną oś oraz wolnossący silnik typu bokser o pojemności 2,4 l, który wytwarza 234 KM mocy oraz 250 Nm momentu obrotowego – to tylko niektóre zalety tego modelu. Auto rozpędza się od 0 do 100 km/h w 6,3 s w wersji z manualną skrzynią biegów i osiąga maksymalną prędkość 226 km/h.

Samochód doskonale się prowadzi i daje kierowcy mnóstwo przyjemności w trakcie jazdy, a wszystko to dzięki niskiej masie własnej (od 1264 kg), niemal idealnemu wyważeniu (stosunek mas wynosi 53:47) oraz nisko położonemu środkowi ciężkości. Jak podkreślają eksperci, jest to jeden z ostatnich samochodów sportowych o tak klasycznej charakterystyce. 

40th Anniversary Limited – wersja limitowana

Chcąc uczcić 40-lecie wprowadzenia na rynek Toyoty AE86, w Japonii zaprezentowano specjalną wersję Toyoty GR86 40th Anniversary Limited. Odmiana ta swoim wyglądem nawiązuje do legendarnego poprzednika. Auto można zamówić wyłącznie w kolorze czerwonym lub białym ze specjalnymi naklejkami bocznymi, co jest bezpośrednim nawiązaniem do barw oryginalnej AE86.

Do przeszłości odwołują się też specjalne oznaczenia wyszyte na zagłówkach. Dodać do tego należy czarne klamki i spojler, a także 18" felgi w metalicznym, szarym kolorze. Wentylowane hamulce tarczowe Brembo z czerwonymi zaciskami skracają drogę hamowania, a amortyzatory SACHS (ZF) poprawiają prowadzenie.

40th Anniversary Limited to wersja limitowana AE86. Będzie ona dostępna tylko na rynku japońskim w liczbie zaledwie 200 egzemplarzy. Klienci zainteresowani zakupem będą musieli najpierw wziąć udział w losowaniu.

Cena pojazdu z manualna skrzynią biegów to 3,8 mln jenów, a za auto z automatyczną skrzynią biegów trzeba zapłacić 3,9 mln jenów. Pierwsze auta dotrą do klientów w lutym 2024 roku. 

Hilux pozostaje najchętniej wybieranym pick-upem w Polsce. We wrześniu salony opuściło 146 egz. tego niezawodnego i wytrzymałego auta. Od początku roku zarejestrowano łącznie 1163 Hiluxów (41,3% udziału w segmencie pick-upów).

PROACE z 13,6-procentowym udziałem utrzymuje miejsce w czołówce w bardzo konkurencyjnym segmencie MDV. We wrześniu zarejestrowano 91 egz. tego vana, a od początku roku – 755 egz.