1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota GR86 Sportowy Samochód Roku
01-12-2022

Toyota GR86 – Sportowym Samochodem Roku według magazynu Top Gear

Auto, z którego nie chce się wysiadać
W 2022 roku Toyota GR86 zapisała na swoim koncie nie lada sukces, zdobywając tytuł Top Gear Sports Car of the Year. Redaktorzy legendarnego magazynu i programu telewizji BBC wprost stwierdzili, że są zachwyceni nowym coupé Toyoty. Model ten cieszy się również ogromnym zainteresowaniem klientów.
  • Toyota GR86 idzie w ślady swojego poprzednika – coupé GT86, które w 2012 roku również zostało wyróżnione przez redakcję Top Gear. Dwa lata temu uznanie redakcji słynnego brytyjskiego programu motoryzacyjnego zdobyła z kolei Toyota GR Yaris, zostając Hot-Hatchem Roku 2020. 

    Ollie Marriage, który w programie Top Gear testował model GR86, tak skomentował jazdę nowym coupé Toyoty: „Mógłbym nim jeździć całymi dniami. Co za świetnie wyważone auto!”.

„Ten samochód wyjechał z salonów szybciej niż Porsche 911 GT3 RS. Zasłużył na to. GR86 jest zachwycającą mieszanką ulepszonych składników, które łączą się w genialną całość. Jesteśmy zachwyceni, że takie auto powstało” – podkreślał Jack Rix, redaktor Top Gear. 
  • Nowa Toyota GR86 to trzeci samochód w gamie modeli GR (GAZOO RACING). Podobnie jak GR Yaris i GR Supra, został opracowany z wykorzystaniem wiedzy i doświadczeń zdobytych dzięki wieloletniemu zaangażowaniu zespołu TOYOTA GAZOO Racing w międzynarodowe sporty motorowe. Ten sportowy samochód tak bardzo spodobał się kierowcom, że wszystkie egzemplarze przekazane do sprzedaży w Wielkiej Brytanii zostały zamówione w 90 min, zaś pula przeznaczona dla polski rynek – w 35 s!

GR86 kontynuuje najlepsze tradycje swojego poprzednika – słynnej Toyoty GT86. Projektanci auta zachowali klasyczny układ jednostki napędowej montowanej z przodu i tylnego napędu. Auto – nieco niższe i szersze od poprzednika – ma bardzo nisko położony środek ciężkości i wzmocnioną konstrukcję. Sztywność nadwozia wzrosła o 50%. Pomimo większych wymiarów samochód jest lżejszy od GT86 o około 20 kg.

Auto zostało wyposażone w wolnossący silnik typu bokser o pojemności 2,4 l i mocy 234 KM. GR86 z 6-biegową skrzynią manualną rozpędza się od 0 do 100 km/h w 6,3 s (6,9 s ze skrzynią automatyczną). Maksymalna prędkość auta z manualną skrzynią to 226 km/h, a ze skrzynią automatyczną 216 km/h. 

Do standardowego wyposażenia należy m.in. tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu Torsen oraz selektor trybów jazdy, dzięki którym auto daje ogromną radość z jazdy już od niskich prędkości.